Przyjazd
Wyjazd

POBYTY RODZINNE

POBYT RODZINNY NA JURZE Z ATRAKCJĄ SPŁYWÓW KAJAKOWYCH!

 szczegóły znajdziesz TUTAJ

POBYT RODZINNY  Z ATRAKCJĄ WYCIECZEK – pieszych, rowerowych i autokarowych -PO JURZE Z PRZEWODNIKIEM!

 szczegóły znajdziesz TUTAJ

Przedstawiamy Państwu spis najciekawszych wydarzeń, które będą miały miejsce w naszej okolicy!

WRZESIEŃ

1 wrzesień – Kroczyce – Święto Kluchy
Jej nazwa wzięła się od miejscowego przysmaku – „kluch połom bitych”, które przygotowywane są tutaj od bardzo dawna, a przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Gospodynie z kół gospodyń wiejskich biorą udział w konkursie kulinarnym, a także zapraszają na degustacje lokalnych oraz konkursowych produktów.

1 wrzesień – Niegowa – Dożynki
Coroczne święto plonów.

7 wrzesień – Mstów: Święto Jabłka
W jego trakcie można spróbować jabłka i wyrobów na jego bazie, przygotowanych na wiele sposobów. Są więc soki, cydry, ciasta i duży wybór jabłek od producentów z gminy Mstów. To również dobra zabawa: liczne konkursy dla dzieci i dorosłych o jabłkowej tematyce. Nie zabraknie występów gwiazd estrady. Wystąpią: Robert Janowski z zespołem i Zespół VOX.

7 wrzesień – Poręba – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: XVII Światowy Festiwal Prażonek
Festiwal to nie tylko impreza o charakterze kulinarnym, lecz wydarzenie towarzyskie, kulturalne, forma spędzenia wolnego czasu oraz wspólne biesiadowanie. W 2006 roku porębskie prażonki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

14 wrzesień – Sławków – Rzeka Biała Przemsza Start spływu-Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie: Dni Sławkowa 2019 III Zagłębiowski Spływ Kajakowy Sławków – Sosnowiec
Odcinek całego spływu wynosi 20 km. Impreza organizowana jest pod patronatem prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego i burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka.

20-21-22 wrzesień- JUROMANIA
Średniowieczne stroje, armaty, narzędzia tortur, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje i koncerty oraz wyśmienita regionalna kuchnia. Tak w skrócie wygląda JUROMANIA – święto Szlaku Orlich Gniazd. Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje ten szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie niepowtarzalnej przyrody i w otoczeniu, średniowiecznych zamków. Dzięki JUROMANII te wszystkie doznania będzie można przeżyć na własnej skórze, by później wracać na Jurę po jeszcze więcej!

20 wrzesień – Kroczyce – Amfiteatr w Kroczycach: Kroczycki Oktoberfest
Biesiada z udziałem orkiestry dętej i zespołów artystycznych połączona z degustacją potraw i przysmaków lokalnej kuchni.

20-22 wrzesień – Jurajski Festiwal Biegowy
Wszystkie trasy poprowadzone są przez malownicze i bardzo atrakcyjne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej (skały, zamki, warownie). Jurajski Festiwal Biegowy to aż 8 biegów do wyboru, prawie 400 km tras, atrakcyjne medale i nagrody, wiele imprez towarzyszących.

28 wrzesień – Mełchów (Gmina Lelów): 156. Rocznica Bitwy pod Mełchowem
Najbardziej widowiskowym punktem uroczystości jest inscenizacja walk z okresu powstania styczniowego. Uczestniczą w nim grupy rekonstrukcji historycznej oraz młodzież szkolna. Udział w inscenizacji stanowi znakomitą lekcje historii.

29 wrzesień – Trzebinia – Zalew Chechło: Chechło Run
Największa impreza biegowa w Powiecie Chrzanowskim. Trasa biegu głównego na dystansie 10 km zlokalizowana jest w okolicy Zalewu Chechło. Planowane są też biegi dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

Wrzesień – Udórz – Stadnina Koni w Udorzu: Czempionat Koni Ras Szlachetnych
Wystawa Koni Ras Szlachetnych (klaczy i źrebaków)

Wrzesień – (Gmina Klucze): Dożynki Gminne
Tradycyjne święto plonów, w programie którego jest msza święta, obrzędy dożynkowe oraz występy muzyczne
Szczegóły na www.gmina-klucze.pl

PAŹDZIERNIK

5 październik – Marina Poraj (Gmina Poraj): Regaty o Błękitną Wstęgę Poraja
Zakończenie sezonu żeglarskiego
Ostatnie w sezonie letnim zawody sportowe rozgrywane na wodach Zalewu Porajskiego w kilku klasach żeglarskich pod honorowym patronatem Wójta Gminy Poraj, połączone z zakończeniem sezonu żeglarskiego 2019.

6 październik – Trzyciąż – Centrum Trzyciąża: Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż
Podczas święta zaprezentują się gminne zespoły ludowe, twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Bogaty program artystyczno – folklorystyczny uświetni występ kabaretowy oraz zespół biesiadny . W festynie udział weźmie około 20 Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Trzyciąż ,które przygotują stoiska z degustacją potraw regionalnych oraz zaprezentują pieśni i przyśpiewki ludowe.

12-13 październik – Złoty Potok (Gmina Janów) – Pałac Raczyńskich: XVII Jurajska Jesień Poetycka
Uczta poetów z całej Polski – od Szczecina po Zakopane. Oprócz prezentacji odbywają się konkursy „Jednego Wiersza” oraz „Najlepszy wiersz o Złotym Potoku”. Uczestnicy przemierzają także Szlak Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga.

LISTOPAD

11 listopad
Rokrocznie odbywa się przemarsz pocztów sztandarowych wraz z władzami naszej Gminy i Gmin ościennych, kierownikami jednostek, samorządowców oraz mieszkańców, gdzie składane są kwiaty. Każde takie wydarzenie połączone jest z częścią artystyczną.